Świecie – zamek – tablica – chochlik, czeski błąd i promocja, jakiej jeszcze nie było

W styczniu o Świeciu usłyszała cała Polska, śmiało można powiedzieć, że nawet i świat.Takiej medialnej promocji Świecie, a przy okazji Gmina Leśna, Gmina Świecie (Swiecie) (kujawsko-pomorskie) oraz nasz Zamek MIECZ w Świeciu i Zamek w Świeciu nad Wisłą jeszcze nie mieli. A wszystko za sprawą “drobnej” pomyłki, “małego chochlika” i… czeskiego błędu – na tablicy informacyjnej 🙂

Od początku…

Sprawa dotyczy tablicy informacyjnej postawionej w ramach realizacji projektu „Od zamku Frydlant do zamku Czocha”, której celem jest cytując fragment z tablicy „poszerzenie wiedzy mieszkańców i turystów nt. atrakcji turystycznych”. Na tablicy informującej o Zamku w Świeciu pojawił się opis zamku piastowskiego, którego ruiny można u nas zobaczyć, a przy opisie umieszczono zdjęcie zamku krzyżackiego w Świeciu nad Wisłą (województwo kujawsko-pomorskie).

Tablica informacyjna o Zamku w Świeciu. fot. Katarzyna Męcina

Po zamontowaniu tablicy nie wiele osób ją zauważyło, mi od razu nie pasowała czerwona baszta na zdjęciu. Na początku pomyślałam, że to jakaś atrakcja turystyczna w Czechach i tu w ramach projektu ją promują, aż do pewnego dnia, przejeżdżając koło tablicy, gdzieś z tyłu głowy pojawił mi się obraz tego obiektu…


„tak, znam to! Byłam tam na urlopie! To zamek w Świeciu, ale krzyżacki w województwie kujawsko – pomorskim!”


Odkryciem podzieliłam się na facebooku

Tak się złożyło, że zarządcy Zamku w Świeciu udostępnili to u siebie na fecebooku

Wśród moich znajomych zauważył to m.in. kolega dziennikarz z Radia Wrocław… i tak się zaczęła promocja w mediach.

Przyjechało Radio Wrocław razem w TVP Wrocław, materiał nazajutrz pojawił się nie tylko w na tych dwóch stacjach… zaczęłam dostawać telefony i wiadomości, że poszło w Polskim Radiu i kilkunastu innych ogólnopolskich stacjach radiowych, pojawiło się w Teleexpresie TVP1. Myślałam, że to będzie na tyle, na drugi dzień zadzwonił Polsat, za chwilę TVN i się zaczęła medialna katapulta.

Materiały pojawiły się w głównym wydaniu „Wydarzeń” Polsatu, w Fakty TVN, gazetach i portalach ogólnopolskich oraz regionalnych tu u nas jak i na północy Polski. Mówiono o tym i w Polsat News i TVN24 – usłyszała o nas cała Polska.

W tym samym czasie pojawili się u nas turyści ze Świecia nad Wisłą, u których akurat trwały ferie i w ramach urlopu przyjechali w nasze strony, prywatnie moi znajomi, u których miałam okazję urlopować w sierpniu i wtedy zabrali mnie na ich zamek, o którym wcześniej, też nie miałam pojęcia. W ramach rewizyty i całego zamkowego zamieszania koniecznie chcieli zobaczyć ten nasz – są pod wrażeniem postępów prac na naszym obiekcie.

Turyści ze Świecia do Świecia / fot. Katarzyna Męcina

Można powiedzieć, że podróże kształcą, bo nie każdy wie, że jest drugie Świecie, w którym także znajdziemy zamek.

Zamek krzyżacki w Świeciu / fot. Katarzyna Męcina

Nie wiedzieli też o tym twórcy tablicy, którym zostało zlecone wykonanie kilkudziesięciu tablic informacyjno-promocyjnych. Jak już wiemy, robiła to czeska firma – stąd też czeski błąd – po wpisaniu w Google hasła „zamek Świecie” w pierwszej kolejności pojawia się zdjęcie zamku krzyżackiego, które zostało wykorzystane na tablicy.

Zaraz po medialnej „burzy” tablica z błędem została usunięta i czekamy na nową. Jednak twórcom tej pierwszej możemy dziś podziękować, bo gdyby nie ten błąd pewnie nie wielu Polaków dowiedziałoby się o Świeciu w Gminie Leśna :)Takie zamieszanie już teraz okazało się świetną promocją. Mimo trwającej zimy, już dziś w imieniu właścicieli Zamku „Miecz” w Świeciu, zapraszam na zwiedzanie połączone z niezwykłą historyczną opowieścią. Zwiedzanie odbywa się w sezonie od wiosny do jesieni.

Ruiny zamku piastowskiego „Miecz” w Świeciu / fot. Katarzyna Męcina

W takim terminie można też zwiedzać zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą, wybierając się w tamte okolice warto zobaczyć sam zamek i wejść na wieżę gdzie zobaczymy piękny widok na Świecie 😉

W całym tym „zamieszaniu” nawiązaliśmy już wstępne kontakty z przedstawicielami ze Świecia i cieszy fakt, że z obu stron jest chęć partnerstwa i podjęcia współpracy promującej nie tylko Świecie, ale całą naszą gminę Leśna.

Bo Świecie to nie tylko zamki… cdn.

Pisali i mówili o nas m.in.:

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Męcina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.